Drożdżowe ciasto z dodatkiem skórki pomarańczowej nadziane zostało masą makową domowej roboty. Masa jest pełna bakalii i pachnie zniewalająco. Po prostu klasyka na polskim stole.
Składniki ciasta:
- 500 g mąki
- 30 g drożdży
- 100 g cukru
- 100 g masła
- 1 jajko
- 2 żółtka
- 1/4 l ciepłego mleka
- 1 łyżeczka otartej skórki z cytryny
- 1 cukier wanilinowy
- szczypta soli
Składniki nadzienia:
- 500 g maku
- 200 g cukru
- 50 g masła
- 4 łyżki miodu
- 2 białka
- 1 łyżka siekanej skórki pomarańczowej
- 1 łyżka rodzynek
- 1 łyżka posiekanych orzechów włoskich lub migdałów
- kilka kropel esencji migdałowej
Wykonanie ciasta:
W ciepłym mleku rozpuścić połowę cukru i sól. Dodać trzy łyżki mąki i drożdże. Wymieszać i odstawić na 20 minut w ciepłe miejsce ( miskę przykryć). Jajko i żółtka ubić z drugą połową cukru i cukrem wanilinowym na puszystą masę. Masło roztopić w rondelku. Do podrośniętego zaczynu dodać ubite jajka, masła, przesianą mąkę oraz skórkę z pomarańczy. Wyrabiać 10-15 minut. Odstawić pod przykryciem w ciepłym miejscu. Gdy ciasto podwoi swoją objętość przebić je ( wyrobić lekko ) i wyłożyć na posypaną mąką stolnicę. Ciasto podzielić na 2 części i każdą część rozwałkować na kształt koła o grubości około 0,5 cm. Pokroić na trójkąty . Na podstawę trójkątów nakładać letnią masę makową i zwijać rogaliki. Układać je na wysmarowanej tłuszczem blasze ( zachować odstępy). Rogaliki przykryć i zostawić aby wyrosły. Gdy wyrosną smarować je roztrzepanym jajkiem lub mlekiem z cukrem ( pół szklanki mleka i łyżka cukru). Piekarnik nagrzać do 200 stopni C. Piec rogaliki przez 10 minut po czym zmniejszyć temperaturę do 170 stopni i piec jeszcze 15-20 minut.
Wykonanie nadzienia:
Mak opłukać , zalać wrzącą wodą i gotować na wolnym ogniu aż będzie się dał rozetrzeć w palcach.Odcedzić przez gęste sito. Przepuścić dwa razy przez maszynkę lub zemleć za pomocą blendera. Zmielony mak przełożyć do rondla , dodać masło, cukier , miód i bakalie. Smażyć 10-15 minut , cały czas mieszając. Zdjąć z kuchenki. Białka ubić na pianę i wmieszać je w mak. Ostudzić .
Przepis pochodzi z książki „Kuchnia polska” – pod redakcją prof.dr Stanisława Bergera- PWE 1967
dobry przepis